Plakanās galvas sindroms

Plakanās galvas sindroms – šis termins raksturo zīdaiņa veselības stāvokli, ko var ietekmēt dažādi iemesli un kam ir atšķirīga ietekme uz bērna galvas veidošanos. Plakanās galvas sindroms tiek sadalīts šādos veidos pēc galvas formas:

Plagiocefālija

Plagiocefālija ir visizplatītākā galvaskausa deformācijas forma. Plagiocefālijas gadījumā, skatoties uz bērna galvu no augšas, tā forma atgādina rombu. Svarīgi! Plagiocefālija var izraisīt asimetriju bērna sejā un smagos gadījumos nopietnas izmaiņas.

Plagiocefālija; Plakanās galvas sindroms

Brahicefālija

Brahicefālija, kas pazīstama arī kā “īsās galvas sindroms”, ir mazuļa galvas deformācija, kurai raksturīga plaša, plakana, aptuveni tikpat simetriska pakauša un sānu paplašināšanās.

Plakanās galvas sindroms; brahicēfālija

Skafocefālija

Šo mazuļa galvas deformāciju raksturo saplacināšanās abās galvas pusēs, padarot to šaurāku un garāku. Šādi gadījumi parasti rodas priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem vai tad, kad grūtniecības laikā mazuļa galva ir aizsprostota zem mātes ribām.

Plakanās galvas sindroms; skafocēfālija

KĀ IDENTIFICĒT?

Deformētu mazuļa galvu var būt grūti pamanīt, līdz galu galā problēma kļūst acīmredzama. Mēs apspriedīsim, kā uzraudzīt jūsu mazuli pirmos 4 mēnešus. Ļoti bieži vecāki dzird, ka viņi nav pamanījuši, ka mazuļa galva ir deformēta. Un tas ir normāli. Šeit ir daži iemesli, kāpēc vecāki vēro, kā deformējas galva:

  • ir grūti pamanīt lēnās pakāpeniskās izmaiņas (jums rodas jautājums, vai greizā mazuļa galva izskatās sliktāka nekā pirms nedēļas vai varbūt arī nē?);
  • jūs neskatāties uz savu mazuli no noteiktiem leņķiem (piemēram pakauša);
  • apbrīno savu mazuli, mīli viņu un neredzi trūkumus (un tas ir normāli).

Tāpat kā grūtniecības laikā ieteicams uzraudzīt augļa kustības, tā pat mēs iesakām uzraudzīt mazuļa galvas izmaiņas 4 mēnešus. Vienkārša trīspakāpju sistēma palīdzēs izslēgt šķību mazuļa galvu no jūsu ģimenes problēmām.

nesimetriska galvina zidainim; Plakanās galvas sindroms

UZŅEMIET SAVA BĒRNA FOTO

Fotoattēli no šiem leņķiem ļaus objektīvi novērtēt izmaiņas:

1) Foto no augšas. Pieejamajā fotoattēlā sadaliet galvu četrās daļās, divās krustojošās līnijās: vienu no deguna līdz pakaušim, otru no auss līdz ausij (vai kur tai vajadzētu būt). Novērtējiet: a) vai priekšējie kvadrāti ir vienādi? vai aizmugurējie kvadrāti ir simetriski? b) Vai ausis ir vienā rindā? c) Vai kreisā puse ir vienlīdz liela, salīdzinot ar labo?

Plakanās galvas sindroms; Galvaskausa deformācija; Plakana galviņa zīdainītim; nesimetriska galvina zidainim

2) Apguldi mazo uz muguras un nofotografē galvu. Fotogrāfijā novērojiet, vai: a) abas pakauša malas ir vienādā kontaktā ar pamatni? b) mazuļa galva nav pagriezta uz to pusi, kur pakauša aizmugure ir plakana; c) Vai viena pieres puse nav izvērsta uz priekšu?

Plakanās galvas sindroms; Galvaskausa deformācija; Plakana galviņa zīdainītim

3. Guļus uz muguras un fotogrāfēt pret zodu. Skatieties, vai: a) viena pieres puse nav pārvietota pa kreisi vai pa labi ?; b) vai uzacis rādās vienā rindā ?; c) Vai viens vaigs nav izvirzīts?

Plakanās galvas sindroms; Galvaskausa deformācija

Šīs ārkārtīgi vienkāršās 3 darbības palīdzēs savlaicīgi pamanīt mazuļa galvas deformāciju. Protams, tas nevar aizstāt speciālista vai ģimenes ārsta apskati, tomēr JŪS esat cilvēki, kuri lielāko daļu laika pavada kopā ar mazuli un kuriem ir visreālākās iespējas pamanīt pārmaiņas un meklēt tūlītēju palīdzību.

Ja esat pamanījis savam mazulim greizu galvu, ko darīt, varat atrast šeit.

Vēl viens drošs un ārkārtīgi uzticams veids, kā novērot mazuļa galvu un novērtēt formas izmaiņas, ir kraniometrs. Kraniometrs – īpaša ierīce galvas formas mērīšanai. CE klase 1 (medicīnas ierīce), kas izstrādāta sadarbībā ar neiroķirurgiem.

Plakanās galvas sindroms; brahicēfālija; plagiocefālija; plakans pakausīs;