Konteineru sindromu (CBS) nosaka vairākas pazīmes, kas liecina par mazuļa veselības un attīstības izmaiņām, kuras ietekmē tas, ka mazulis pārāk daudz laika pavada “konteinera” tipa mazuļa kopšanas aprīkojumā. Pie šādām iekārtām pieder vairāki plaši izmantoti izstrādājumi, kas izskatās pēc kastes vai konteinera, piemēram:
- Autosēdeklīši
- Braucamkrēsli
- Bumbas un līdzīgu veidu sēdekļi
- Šūpoles
- Vibrējoši sēdekļi
- Bērnu gultiņas
- Spilveni grūtniecēm utt.
Viss šis aprīkojums mazuļa ceļošanai un kopšanai tiek izmantots, lai nodrošinātu mazuļa drošību un atvieglotu aprūpes slogu vecākiem. Tomēr visiem šiem pasākumiem ir viena kopīga iezīme – tie “noslēdz” mazuli vienā pozīcijā un neļauj viņam brīvi pārvietoties. Konteineru tipa aprīkojums nopietni vai pilnīgi ierobežo mazuļa kakla, mugurkaula un ķermeņa brīvu pārvietošanos.
Vecāki ir pieraduši dzirdēt, ka mazuļa kopšanas aprīkojuma lietošana ir droša mazulim, palīdz viņam attīstīties un pilnveidoties, viņu izklaidē, taču mazuļa kustību ilgstoša ierobežošana var ne tikai aizkavēt attīstību, piemēram, rāpot un staigāt, bet arī radīt ilgtermiņa problēmas:
- Galvas un sejas deformācija (plakanās galvas sindroms – plagiocefālija vai brahicefālija)
- Pazemināts muskuļu tonuss un koordinācija
- Runas, redzes, dzirdes un domāšanas problēmas
- Autisma spektra traucējumi
- Aptaukošanās
Ir novērots, ka zīdaiņiem, kuri maz laika pavada vēderā, pirmajā gadā ir lielākas grūtības ar galvenajiem attīstības posmiem: rāpošana, sēdēšana, staigāšana, skriešana, runāšana. Daži vecāki atzīst, ka mazuļa turēšana aprīkojumā viņiem ir ērta, padarot mazuļa aprūpi savietojamu ar vecāku ikdienas vajadzībām un dzīvi. Daudzi zīdaiņi, kuri daudz laika pavada aprīkojumā, raud, guļot uz vēdera, jo tas prasa daudz pūļu. Vecāki to pieņem kā faktu, ka mazulim vienkārši nepatīk atrasties šajā stāvoklī.
KĀDI IR SIMPTOMI?
Konteineru sindroms var tikt atpazīts pēc vairākiem simptomiem.
Vecāki var pamanīt, ka mazuļa galvai ir “dīvaina” forma: plakanāka vienā pusē vai plakans pakausis.
Vecāki var pamanīt, ka bērniņš saspringto muskuļu dēļ tur galvu noliektu uz vienu pusi. Bērnam ir grūtāk pagriezt galvu uz vienu pusi, vai grūtāk turēt kaklu un galvu taisni.
Atbilstoši viņa vecumam mazulis nespēj sēdēt, rāpot vai turēt galvu uz augšu.
Mazulim ir grūti sekot kustīgiem objektiem, koordinēti ņemt lietas, reaģēt uz apkārtējās vides skaņām.
KĀ NOVĒRTĒT?
Bērniem konteineru sindroms var tikt pilnībā novērsts. Kā?
Ierobežojiet mazuļa laiku aprīkojumā. Ieteicams ne vairāk kā 2 stundas. dienā. Automašīnas sēdekli izmantojiet tikai automašīnā.
Gulēšanai nelietojiet sauļošanās gultas, šūpoles, automašīnas sēdekļus.
Pārliecinieties, ka mazulis pavada pietiekami daudz laika uz vēdera.
Nēsājiet bērnu aprīkojumu izmantošanas vietā, kad vien varat.
Uz grīdas uzstādiet drošu rotaļu laukumu.
Ja jums nav iespējas saīsināt laiku, mēs iesakām izmantot Mimos spilvenu, kas palīdzēs aizsargāt mazuļa galvu no deformācijas. Taču j[apievērš uzmanība, ka var rasties arī citas konteinera sindroma pazīmes.
P spilvena modelis ir īpaši izstrādāts automašīnu sēdekļiem un klāja krēsliem.
Sagatavots saskaņā ar Amerikas Fizioterapeitu asociācijas lapu.
Comments are closed.