Nogulēta galviņa

Nogulēta galviņa. 4 mīti.

Nogulēta mazuļa galva ir tikai estētisks diskomforts.

Nogulēta bērna galva ļoti bieži tiek uzskatīta par nelielu problēmu. Eksperti bieži saka, ka tas sagādā tikai estētiskas neērtības. Motivē ar to, ka mati augs un nebūs redzams. Turklāt draugi un radinieki bieži “mierina” savus vecākus, ka viņi neizskatās tik slikti. Bet tā ir kļūdaina pieeja. Nogulēta bērna galviņa nav tikai estētiska problēma.

  • Galvas un sejas asimetrija kā sekas var ietekmēt bērna pašnovērtējumu.
  • Sejas asimetrija ir saistīta ar ilgstošām žokļu un zobu problēmām.
  • Sejas asimetrija var ietekmēt redzi.
  • Plakana galva biežāk var palielināt ausu infekciju risku.
Nogulēta galviņa

2010. gadā tika veikts pētījums, kurā tika novērots, ka zīdaiņiem ar deformētu galvu agrīnā vecumā rodas neiroloģiski traucējumi. Šie traucējumi var stipri ietekmēt motoriku, kas var aizkavēt attīstību, salīdzinot ar vienaudžiem. Tas viss attiecināms uz mainīto smadzeņu stāvokli. 2019. gadā veiktais pētījums pierādīja, ka bērni vecumā no 7 līdz 11 gadiem, kuriem bija vidēja vai smaga deformācija zīdaiņa vecumā, ieguva zemāku pārbaudes punktu skaitu, pārbaudot akadēmiskās un kognitīvās spējas (*).

Nogulētai mazuļa galvai vajadzētu pašai iztaisnoties

Iespējams, ka esat dzirdējis stāstus vai pats sastapis, kad ģimenes ārsti “mierina” vecākus, ka par to nav vērts uztraukties, galvai vajadzētu patstāvīgi iztaisnoties, kad mazulis sāk sēdēt, rāpot, t.i. kad vairs nav spiediena uz galvaskausa kauliem.

Šo teicienu varētu tulkot kā “pagaidiet un redziet, vai galva paliek līdzena vai pat plakanāka”. Visu cieņu ārstiem, jo ​​viņiem tiešām ir daudz darāmā un viņiem nav laika rūpēties par visu, bet ir pienācis laiks vecākiem uzņemties atbildību un zināt, ka risinājums ir pieejams. Viss ir vecāku rokās.

Guļot uz vēdera, problēma tiks atrisināta

Gulēt mazulim uz vēdera ir ļoti svarīgi, taču tikai ar šo paņēmienu NEDRĪKST labot nogulētu galvu vienkārša iemesla dēļ: mazulis apmēram 18 stundas pavada uz muguras un 40–60 minūtes uz vēdera, un pats galvenais – guļot uz vēdera, tiek noņemts spiediens no galvaskausa, taču to neuzlabo. Tātad tas ir lielisks profilakses līdzeklis veselīgam bērniņam.

Nogulēta mazuļa galva ir sekas aizmigšanai uz muguras

Kopš deviņdesmitajiem gadiem Amerikas Savienotās Valstis, un vēlāk arī pārējā pasaule, ir ieviesušas plaši izplatītu programmu “Tikai uz muguras guļošs bērns”, kas paredzēta zīdaiņa pēkšņas nāves sindroma mazināšanai. Programma atmaksājās ar pēkšņu mazuļu nāvju kritienu par vismaz 40%, taču plagiocefālijas gadījumi palielinājās . Bērna gulēšana bez spilvena (kas var izraisīt aizrīšanos, kad mazulis apgāžas) uz cieta matrača rada tiešām milzīgu ilgtermiņa slodzi (galu galā jaundzimušais un mēnesi vecais bērns guļ apmēram 18 stundas dienā) uz mīkstajiem galvaskausa kauliem. Tomēr jāsaprot, ka galvaskausa kaulu deformāciju izraisa jebkāds spiediens uz vienu un to pašu vietu, tāpēc patiesība ir tāda, ka gulēšana uz muguras ir ļoti svarīgs, bet tikai viens iemesls.

Nogulēta bērna galva ir D vitamīna deficīta sekas

Galvaskauss nav ciets kauls, to veido vairākas kaulu plāksnes. Jaundzimušā galvaskauss ir unikāls ar to, ka šuves, kas savieno kaulu plāksnes, ir elastīgas, un pašas plāksnes ir nepilnīgi pārkaulotas.

Bieži tiek uzskatīts, ka tas notiek D vitamīna trūkuma dēļ. Faktiski mazuļa galvai jābūt maigai un elastīgai divu iemeslu dēļ:

  • slīdēšana caur dzemdību ceļiem – dzemdību laikā plāksnes kustās, lai galvai būtu vieglāk slīdēt pa dzemdību ceļiem;
  • strauja smadzeņu augšana – visātrāk augošais orgāns ir smadzenes. Pirmajos 3 mēnešos smadzenes pieaug par 64%. Lai smadzenes varētu ietilpt, galvaskauss ir elastīgs un izplešas, lai pielāgotos augšanai.

Izprotot mazuļa galvas dabiskās iezīmes, mēs varam saprast arī galvaskausa deformācijas cēloņus.