Bērnu kopšanas aprīkojums; auto sēdeklītis

Bērnu kopšanas aprīkojums

BĒRNU KOPŠANAS APRĪKOJUMS UN TĀ LIETOŠANA

Bērnu kopšanas aprīkojums (autosēdeklīši, guļamkrēsli, šūpuļkrēsli, šūpoles, spilveni utt.) parasti ir daļēji novietots guļus pozīcijā, un tas neļauj mazulim brīvi pārvietoties. Pētījumi liecina, ka mazuļi vidēji pavada vairāk nekā 5 stundas dažādos bērnu kopšanas aprīkojumos. Neatkarīgi no tā, kāds ir aprīkojums, mazuļa stāvoklis nemainās, kas rada neizmērojamu galvas deformācijas risku.

Mūsdienu mazuļa aprūpe un nepatīkamā patiesība

Mūsdienu bērnu aprūpē, ar pieaugošo dzīves tempu, ir parādījušies daudzi mazuļa kopšanas atvieglošanai izstrādāti  aprīkojumi: bērnu ratiņi, autosēdeklīši, klāja krēsli, šūpoles utt. Neatkarīgi no tā, par kādu bērnu kopšanas aprīkojumu mēs diskutējam, viņiem ir viena kopīga iezīme – viņos bērniņš ir daļēji sēdus vai guļus stāvoklī. Bieži vien vecāki nenovērtē mērenu aprīkojuma izmantošanu. Dažos pētījumos teikts, ka mazulis vidēji 5 vai vairāk stundas dienā pavada dažādās bērnu aprūpes iekārtās.

Ja mēs atceramies līdzsvaroto mazuļa pozīciju mainīšanas piramīdu, aprīkojuma lietošana ir pašā augšpusē, un tā būtu jāizmanto minimāli. Mūsdienu bērnu aprūpe ir pārsteidzošs cilvēku radīšanas un tehnoloģiju rezultāts, taču tos ir jāizmanto saudzējoši.

KĀPĒC TAS IR SLIKTI?

Pirmkārt, mazulis atrodas stāvoklī, kas muguru spiež pret aprīkojuma virsmu, tāpēc spiediens uz galvaskausa kauliem notiek tajā pašā vietā, kur guļot gultiņā, tāpēc nomoda laikā pēc iespējas jāizvairās no šīs pozīcijas.

Katra papildu stunda, kas tiek pavadīta bērnu kopšanas aprīkojumā, plaknās galvas sindroma pazīmju risku divkāršo!

Otrkārt, ir ļoti ierobežota mazuļa galvas brīva rotācija. Bērnam ir daudz grūtāk pagriezt galvu automašīnas sēdeklī vai ratiņos nekā brīvi guļot uz matrača vai grīdas.

Treškārt, tiek ierobežota mazuļa pārvietošanās brīvība visā ķermenī. Tas jo īpaši attiecas uz agrīnu zīdaini, kad jaundzimušie bērni ir saliekušies un viņiem ir jāstiepjas dabiski. Kad mazulis tiek novietots daļēji guļus stāvoklī uz aprīkojuma, viņš dabiski nonāk stāvoklī, kad gravitācijas spēki liek muskuļiem izstiepties asimetriski. Mazulis var izveidot nevēlami izteiktu ērtāko pozīciju, atrodoties aprīkojumā. Muskuļi vēl nav pietiekami attīstīti, lai pretotos smaguma spēkam un mainītu ķermeņa stāvokli.

Ceturtkārt, kad mazuļi atrodas aprīkojumā, viņi mazāk izjūt apkārtējo sajūtu vidi, jo redzes lauks ir ierobežots, taktilās iespējas tiek zaudētas utt. Pētījumi liecina, ka zīdaiņiem, kuri daudz laika pavadīja bērnu kopšanas aprīkojumā, galveno motoriku attīstībā bija sliktāki rezultāti.

CIK DAUDZ DRĪKST LIETOT APRĪKOJUMU?

Ieteicamais mērenais iekārtas lietošanas ilgums ir līdz 2 stundām dienā (problēmu gadījumā mazāk), ieskaitot automašīnas sēdekļa lietošanu.

PADOMI IEROBEŽOJUMU ĪSTENOŠANAI APRĪKOJUMĀ

  • Izmantojiet automašīnas sēdekli tikai ceļojuma laikā. Nelietojiet to, lai palīdzētu mazulim aizmigt, staigāt ārpus mājas vai veikalā, apmeklēt ārstu utt.
  • krēsliņa vietā labāk ir guldīt bērnu uz grīdas, kad jums jāveic savi darbi.
  • ja mazulis ir aizmidzis aprīkojumā, mēģiniet to novietot uz līdzenas cietas virsmas (izņemot ceļojot ar automašīnu).
  • ja ir gadījies, ka bērniņš aprīkojumā ir pavadījis vairāk nekā 2 stundas, nākamajās divās dienās mēģiniet samazināt laiku līdz mazāk nekā 2 stundām.

KĀ PAREIZI LIETOT KOPŠANAS IEKĀRTAS?

  • Izmantojiet Mimos spilvenu visur, kur mazulim jābūt stāvoklī uz muguras. Mimos spilvens pasargās mazuļa galvu. Tomēr ņemiet vērā, ka spilvens nepasargās mazuli no ierobežotām kustībām, tāpēc izmantojiet aprīkojumu mēreni.
  • Aprīkojumā esošajam mazulim vajadzētu gulēt taisni, t.i. pleci un gurni vienā rindā, nav saliekti. Arī galvai jābūt taisnai.
  • Nomainiet pusi, kurā jūs piestiprināt sēdekli automašīnā, jo logs mudina mazuli pagriezt galvu gaismas virzienā.
  • Ja jūs joprojām izmantojat automašīnas sēdekli ne tikai ceļojot, pakāriet rotaļlietu, mainot puses.
  • Noņemiet rotaļlietas no aprīkojuma, kas mudina mazuli skatīties taisni uz augšu.
  • Mainiet ierastās aprīkojuma atrašanās vietas attiecībā pret istabu, jo logs, durvis vai cits priekšmets var pamudināt mazuli skatīties tikai uz vienu pusi.

 

ATPAKAĻ  “KĀ KOPT?”